Menu Zamknij

Z naszym parafialnym odpustem sprawa jest nieco skomplikowana. Zasadniczo właściwym Patronem parafii jest św. Augustyn. Jednakże bardzo trudno jest czcić tę postać nie okazując jednocześnie szacunku dwojgu innym wielkim Świętym: Monice – matce Augustyna, tej która wymodliła jego nawrócenie oraz Ambrożemu – biskupowi Mediolanu, który swymi katechezami przygotował naszego Patrona do chrztu i osobiście udzielił mu tegoż sakramentu.

********** ********** **********

W związku z tym, na odpustowym świętowaniu, Wspólnota Parafialna wraz z Gośćmi spotyka się dwa razy w roku:

– najpierw czcimy wielkiego Biskupa Hippony wraz z jego matką, wspomnienie liturgiczne św. Augustyna przypada 28 sierpnia, natomiast św. Moniki 27 sierpnia – złączyliśmy te uroczystości w jedno, przenosząc na: ostatnią niedzielę sierpnia. Wraz z zapraszanymi Gośćmi dziękujemy Panu Bogu za dar tak wielkich Patronów oraz upraszamy kolejne łaski dla nas, naszych bliskich, całej parafii podczas uroczystej sumy o godz. 12.00

Kiedy już jesień powoli kończy swoje królowanie, a po naszych lasach, polach i łąkach hulać zaczynają naprawdę mroźne wietrzyska Wspólnota Parafii pw. św. Augustyna świętuje kolejną uroczystość: dnia 7 grudnia wypada liturgiczne wspomnienie św. Ambrożego z Mediolanu. W najbliższą niedzielę przypadającą po tym wspomnieniu spotykamy się na uroczystej Eucharystii o godz. 12.00. Naszymi szczególnymi i specjalnymi gośćmi są wówczas członkowie Koła Pszczelarzy Mosina – Puszczykowo. To ich Patronem jest Święty Biskup Mediolanu. Razem z naszą Wspólnotą Parafialną oddają oni cześć relikwiom Ambrożego oraz składają swoje dary – plony, jako podziękowanie za opiekę Patrona: miód, jego pochodne oraz to, co najcenniejsze dla naszej kaplicy: nowy PASCHAŁ, który zapalany jest w najbliższą Wigilię Paschalną. W tym dniu, po każdej Mszy św., w sklepiku organizowanym przez naszych gości Parafianie nabyć mogą produkty pracowitych owadów – pszczół oraz ludzi – ich opiekunów.

********** ********** **********

Z racji tego, że parafia pw. św. Augustyna jest po części parafią wiejską obchodzimy również tradycyjne Święto Dożynek – podziękowanie Panu Bogu za plony ziemi.

Dożynki stały się więc niejako wstępem do świętowania Odpustu Parafialnego. W sobotę poprzedzającą Odpust spotykamy się na Mszy św. dożynkowej, na przemian w największych miejscowościach należących do parafii: Czapurach i Wiórku

Gospodarzami tego święta są Sołtysi i Rady Sołeckie. Jest i korowód dożynkowy, tradycyjne wieńce, ludowy wystrój. Po Mszy św. godny poczęstunek i zabawa taneczna do późnego wieczora.

********** ********** **********