Menu Zamknij

„Przejście w duchu modlitwy z jednego miejsca czy miasta do drugiego, poprzez przestrzeń w szczególny sposób naznaczoną Bożym działaniem, nie tylko pomaga nam przeżywać nasze życie jako wędrówkę, ale ukazuje nam plastyczny obraz Boga, który poprzedza nas i idzie przed nami, który sam podjął wędrówkę drogami człowieka i nie spogląda na nas z wysoka, ale stał się naszym towarzyszem drogi”.

św. Jan Paweł II

Nasza parafia idąc za wezwaniem św. Jana Pawła II, rozważając jego słowa, a jednocześnie nawiązując do starych tradycji wspólnoty Kościoła w Polsce, dwukrotnie w ciągu roku, pieszo pielgrzymuje do pobliskich sanktuariów: we wrześniu do sanktuarium Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Tulcach w październiku do sanktuarium św. Michała Archanioła w Rogalinku

Pielgrzymki w Polsce.

Zaczęliśmy wyjeżdżać bardzo często. Nawiedziliśmy szereg uświęconych miejsc. Należą do nich Częstochowa, Gostyń, Poznań, Gniezno, Licheń, Trzebnica, Krzeszów, Wambierzyce, Góra Św. Anny, Kalisz, Gidle, Kraków, Łagiewniki, Wadowice, Kalwaria Zebrzydowska, Warszawa, Gietrzwałd, Św. Lipka, Niepokalanów, Polskie Loretto, Wieleń, Kalwaria Pakoska, szlak kościółków drewnianych, Sokółka, Supraśl, Kodeń, Suchowola, Ląd, Pniewy.

Pielgrzymki zagraniczne.

Chorwacja – i droga do Medjugorie. Tu niestety nie dotarliśmy z powodu zawirowań politycznych Włochy (dwukrotnie) – byliśmy pierwszą grupą polską na grobie Ojca Św. Jana Pawłą II. Zwiedziliśmy Rzym, Wenecję, Padwę, Asyż, Orvietto, Loreto, Monte Casino, Weronę, Lucę, Sienę, San Giovanni Rotondo, Pompeje, San Angello Francja – Lyon, Avignon, Carcassonne, La Salette, Lourdes, Paryż Litwa – Wilno

Pielgrzymki piesze

Tradycja pieszego pielgrzymowania na tulecki odpust w naszej parafii sięga czasów przedwojennych. Istnieją w kronikach rodzinnych zdjęcia, na których widać postaci naszych dziadów, pradziadów w tradycyjnych strojach ludowych, ustawionych w grupy, maszerujące polnymi drogami na spotkanie z Matką Bożą – Tulecką Panią. Po wojnie na pewien czas pielgrzymki ustały, jednak od kilku lat wskrzeszamy piękny obyczaj i co rok grupa pielgrzymów (ponad setka osób) ustawia się w najbliższą niedzielę po 8 września, o godz. 7.00, przed kaplicą pw. św. Augustyna, aby pieszo, ze śpiewem i modlitwą na ustach wyruszyć w 20 kilometrową drogę. W trakcie wędrówki jest również możliwość spowiedzi św. Docieramy do sanktuarium w Tulcach na sumę o godz. 12.00 i w czasie tej uroczystej Eucharystii błagamy o opiekę Matki Przenajświętszej nad rodzinami, domami, całą parafią. Jeżeli w Twoim sercu płonie miłość do Maryi, jeżeli masz intencje, sprawy, które chciałbyś właśnie Jej powierzyć, jeżeli masz odrobinę siły w nogach – zapraszamy do wspólnego pielgrzymowania.

Od roku 2016 staramy się przywrócić tradycję pielgrzymowania Wiernych z parafii pw. św. Augustyna do kościoła pw. św. Michała Archanioła w Rogalinku. Tym bardziej, iż parafie leżą obok siebie po sąsiedzku, mieszkańców łączą często więzi przyjacielskie lub nawet rodzinne. Aby nasze relacje umocnić, a zwyczaj pielgrzymek do Rogalinka i uczestnictwa w odpuście ku czci św. Michała Archanioła zakorzenić w życiu naszych wspólnot – w roku 2018 sprowadziliśmy z miejscowości Monte Sant’Angelo na półwyspie Gargano we Włoszech, miejsca objawień św. Michała, kopię rzeźby Wodza Zastępów Niebieskich. Figura została zaniesiona przez pielgrzymów do Rogalinka i tam podczas sumy odpustowej poświęcona. Następnie ustawiliśmy figurę św. Michała Archanioła na terenie przy kaplicy pw. św. Augustyna w Czapurach. Przypomina nam o opiece Bożej nad całą naszą parafią. A zatem co roku, 29 września, w dniu Świętych Archaniołów: Michała, Rafała i Gabriela, wyruszamy o godz. 14.00 spod kaplicy św. Augustyna w Czapurach. Maszerujemy 18 km wzdłuż koryta Warty, lasami, polami, łąkami podziwiając piękno stworzonego przez Boga świata, modląc się i śpiewając, aby w efekcie dotrzeć do kościoła w Rogalinku na uroczystą sumę odpustową o godz. 18.00. Do udziału w tej krótkiej, ale pełnej doznań, zarówno estetycznych jak i duchowych, drodze pielgrzymkowej zapraszamy również Ciebie !!!

Podsumowanie.

W ciągu 10 lat odbyło się 25 pielgrzymek. Pielgrzymują dorośli, młodzież i dzieci. Najmłodszym uczestnikiem był 2-latek Marcin i 4-latek Kuba. Najstarsi to p. Zofia Dehmel (l. 80) i p. Franciszek Osuch (l. 87). Najbardziej wytrwali pielgrzymi to: pp. Kaźmierczakowie, rodzina pp. Nyćkowiaków i p. L. Wawrzyniak.

W wielu sanktuariach byliśmy wielokrotnie i chętnie będziemy tu powracać. Każda pielgrzymka to czas modlitwy, zadumy, rozmyślań, czas wspólnej radości i zabawy. Dziękujemy Bogu za każdy dzień naszego życia, za rzeczy dobre i te złe, z którymi musimy się zmierzyć.

Serdecznie zapraszamy do wspólnego pielgrzymowania.

KATECHISTKA

RÓŻA KOBLAŃSKA

tel. 618-939-536

kom. 662-770-123

e-mail: blankamatela@gmail.com